GENÇ TÜRK KÜREKÇİLER DÜNYA PARKURLARINDA

Yorum Bırakın

GENÇ TÜRK KÜREKÇİLER DÜNYA PARKURLARINDA

Ülkemizin Kürek Sporunda gururu olan U19 ve U23 yaş kategorilerindeki kürekçilerimiz 2023 yarış sezonunu Avrupa ve Dünya Şampiyonalarında madalyalar alarak kapattılar.

Ancak bir de gurbette yaşayan çok kıymetli kürekçi çocuklarımız var. Bunlardan üçü ile Bodrum’da yollarımız kesişti.

Bu kıymetli gençlerden biri 2007 doğumlu Sarp Dikmen. Kürek çekmeyi Bodrum’da Halikarnas Kürek Kulübünde öğrendi. Üç yıldır Amerika’da Eğitimini sürdürürken okul kürek takımının kaptanlığına yükseldi ve şimdi Tek Çiftede ünlü Head of Charles yarışına hazırlanıyor.

Bu yıl yaz tatilinde Bodrum’a geldiğinde onu ergometrede epeyi terlettik, güzel dereceler yaptı, sonra Bitez Koyunda kürekte videolarını çektik, hepsini antrenörüne yolladık.

Kendisine önce eğitiminde, sonra da yarışlarda başarılar diliyoruz.

Bu kıymetli gençlerden bir diğeri büyük bir tesadüf eseri benim 1980’li yıllarda Almanya’da antrenörlük yaptığım Frankfurter Germania 1869 kulübünde kürek çeken, takım kaptanı Kaan Erkiner.

1995 doğumlu ve 13 yıldır Germania’da kürek çeken Kaan geçtiğimiz haftalarda Hamburg’ta yapılan sezonun son Sekiz Tek yarışında Altın Madalya kazandı.

Kaan konusundaki en büyük sürpriz de antrenöründen geldi. 1980 yılında Germania’da göreve başladığım yıl Alman Milli Takım Sekiz Tek ekibinde yer alacak olan ilk sporcularımdan Harald Blum Kaan’ın antrenörüymüş. Harald, aktif sporculuk hayatından sonra antrenörlük eğitimi almış ve hem Almanya’da, hem de Güney Afrika Milli Takımında başarılı bir kariyer yapmış.

Böylece tesadüflerin yardımıyla üç jenerasyon kürekte buluşmuş oldu.

Bu kıymetli gençlerin yolu Bodrum Halikarnas Kürek’ten geçmiş olan üçüncüsü de İngiltere’de, Londra’da yaşayan, St. Paul’s okulunda eğitimini sürdüren 2.05 boyunda, 2007 doğumlu Alp Karadoğan. Alp, 2022 Ağustos ayında tatili sırasında Bitez Koyunda Halikarnaslı yaşıtları ile kürek çekti.

Alp, Kürek Ergometresinde 14 yaşında Dünya Rekorunu kırmış.

15 yaşında Henley Kraliyet yarışlarında 2022 Princess Elizabeth yarışını kazanarak Henley’de Altın Kazanan en genç sporcu olmuş.

Alp, 2023 yılında U19 İngiliz Milli Takım Sekiz Tek ekibi ile Dünya Şampiyonu oldu. Ailesi bana aynı şampiyonada madalya kazanan Türk ekipleri için Türk Milli Marşı çalınırken gurur duyarak göz yaşlarını tutamadıklarını yazdı.

Bu birbirinden değerli üç genci tanımakla ne kadar mutlu olduğumu yazıyla tarif edemem. Şansları bol, yolları açık olsun. Bizi gururlandırmaya devam etsinler…

Yorum Bırakın