KÜREKLE MAVİ TUR 2022

Yorum Bırakın

KÜREKLE MAVİ TUR 2022

Bodrum Halikarnas Kürek Kulübü 2021 yılında ülkemizde ilk kez gerçekleşen bir etkinliğe imza atmıştı

Amerika, Kanada, İsviçre ve İsveç’ten (on bir kadın, bir erkek) on iki Master kürekçi 15-24 Ekim 2021 tarihlerinde İstanbul, Bodrum ve Datça kıyılarında kürek çekerek tarihi bölgeleri dolaşmışlardı.

Turu “Rowing the World” organizasyonu düzenlemişti.

Bu sene de Rowing the World kurucusu Ruth Marr başkanlığında Kanada, İsviçre ve Avustralya’dan gelen 9’u kadın 11 Master Kürekçi ile aynı program tekrarlandı.

Kürekçiler 13 Ekim’de İstanbul’a geldiler, Haliç’te kürek çektiler. 16 Ekim’de Bodrum’a geldiler.

17 Pazartesi günü Bodrum Halikarnas Kürek Kulübünün kürekçileri ile birlikte Bitez’den kürek çekerek Bodrum Kalesine gittiler. Kumbahçe’de Belediye Mahfel Kafe’de yemek yediler ve aynı rotayı takip ederek kürek çekerek Bitez’e döndüler.

 Geziye çıkacak olan iki Dört Çifte teknesi Bodrum Belediyesinin kürek sporuna çok anlamlı bir hediyesi olan römorka yüklenerek yolculuğa hazırlandılar.

Akşam Defne Restoranda kulüp kürekçimiz Ayşen’in ev sahipliğinde Halikarnaslı Kürekçilerin evlerinde hazırladıkları mezeler ve gene Bodrum Belediyesinin desteği ile zengin bir mangal Partisi yapıldı. Çok sıcak bir ortamda Geleneksel Türk Misafirperverliğinin sergilendiği gecede Ülkelerin Şarkıları temalı yarışmada unutulmaz neşeli anlar yaşandı.

Misafir kürekçiler ile Mavi Tur boyunca onlara takip botuyla eşlik edecek olan kulüp kürekçilerimiz Savaş ve Arım 18 Salı günü Feribotla Datça’ya geçtiler. Tekneler ve takip botu karadan taşındı. Böylece dört gün sürecek tur başladı.  

“Kürekle Mavi Tur” temalı turun operatörlüğünü aktif turizmin dünyadaki en büyük kuruluşu olan ATTA (Adventure Travel Trade Association)’ın en eski ve Türkiye’deki tek aktif üyesi olan “Hike’n Sail Travel” yaptı. Hike’n Sail, Alper Ertubey, Türkiye’de “sustainable tourism / sürdürülebilir turizm”in öncülüğünü yapan ve turlarının karbon salınımlarını hesaplayıp, yayınlayan ilk ve tek turizm şirketidir.

…Ve her güzel şey gibi bu tur da sona erdi. Misafirlerimiz buradaki günlerini şöyle tanımladılar: “Cennetteki beş günümüz sona erdi, evimize dönüyoruz, seneye görüşmek üzere.”

Ülkemizin tanıtımı çalışmalarında bir ilk olarak yeni bir pencere açan “Kürekle Mavi Tur” konsepti hızla gelişerek devam ediyor.

KÜREKTE HALİKARNASTA BULUŞALIM

Yorum Bırakın