KÜREKLE MAVİ TUR

Yorum Bırakın

KÜREKLE MAVİ TUR

Bodrum Halikarnas Kürek Kulübü ülkemizde ilk kez gerçekleşecek olan bir etkinliğe imza attı

Amerika, Kanada, İsviçre ve İsveç’ten (on bir kadın, bir erkek) on iki Master kürekçi 15-24 Ekim tarihlerinde İstanbul, Bodrum ve Datça kıyılarında kürek çekerek tarihi bölgeleri dolaştılar.

Turu “Rowing the World” organizasyonu düzenledi.

“Kürekle Mavi Tur” temalı turun operatörlüğünü aktif turizmin dünyadaki en büyük kuruluşu olan ATTA (Adventure Travel Trade Association)’ın en eski ve Türkiye’deki tek aktif üyesi olan “Hike’n Sail Travel” yaptı. Hike’n Sail, Türkiye’de “sustainable tourism / sürdürülebilir turizm”in öncülüğünü yapan ve turlarının karbon salınımlarını hesaplayıp, yayınlayan ilk ve tek turizm şirketidir.

Kürekçiler turun ilk etabında İstanbul’a geldiklerinde Haliçte kürek çektiler, zamanlarının bir kısmını da şehrin tarihi bölgelerini ziyaret ederek değerlendirdiler.

İkinci etap olarak 17 Ekim Pazar günü uçakla İstanbul’dan Bodrum’a geldiler ve Bodrum Halikarnas Kürek Kulübünün misafiri olarak hem Bodrum kıyılarında kürek çektiler hem de bölgenin tarihi güzelliklerini keşfettiler.

18 Ekim Pazartesi günü Halikarnaslı Kürekçilerle birlikte denize açıldılar, Çelebi Adası turu sırasında denizde çok eğlenceli bir kahve molası verildi, misafirler hayatlarında ilk kez denizde kahve molası yaptıklarını itiraf ettiler. Sonrasında sürpriz bir mangal partisi verildi. Çok özenle hazırlanmış bir anı paketi takdiminden sonra tekneler treylere yüklenerek “Kürekle Mavi Tur”a hazırlandı.  

19 Salı sabahı üçüncü etap olarak Datça’ya geçtiler, ve dört gün boyunca Datça’nın dünyaca ünlü koylarında kürek çektiler.

Tura katılan bir erkek, on bir kadın kürekçi Bodrum Halikarnas Kulübünün tekneleri ile kürek çektiler. Halikarnas Kulübü, Bodrum ve Datça turu boyunca onlara karadan tam teçhizatlı bir treyler ve denizden iki tecrübeli kürekçinin kullandığı takip botu ile destek verdi.

Ülkemizin tanıtımı çalışmalarında bir ilk olarak yeni bir pencere açan “Kürekle Mavi Tur” konsepti önümüzdeki yıllarda hızla gelişerek devam edecek.

Yorum Bırakın