YENİ TEKNELERİMİZE İSİM VERME MERASİMİ YAPILDI

Yorum Bırakın

Yedi yıldır Bitez, Özgür Plaj mevkiinde faaliyet gösteren, Bodrum Halikarnas Kürek Kulübü olarak sporcularımızın yarışlarda hak ettikleri başarıyı göstermesine yardımcı olacak kalitede, modern teknoloji ile yapılmış (kürekleri ile birlikte) iki adet Deniz Küreği Dört Çifte teknesi yaptırdık.

Bir kürek kulübü üyelerinin beraber olduğu en mutlu günlerden biri, yeni tekneye isim verme merasimidir.

Biz de bu geleneğe uyarak, küçük ama bizim için değeri çok büyük bir merasim düzenledik.

Amacımız, hem yarışçılarımıza moral vermek, hem de yüzlerce kürekçiden oluşan geniş Halikarnas Kürek Kulübü ailesinin bir parçası olduklarını hissetmelerini sağlamaktı.

5 Haziran 2024 Çarşamba günü kalabalık bir katılımla gerçekleşen merasimle lacivert tekneye Tanrıça Selene, kırmızı tekneye Tanrıça Hekate isimleri verildi.

TANRIÇA SELENE

Selene, Titanlar arasındaki Güneş Soylularından Hyperion ve Theia’nın kızıdır.

Mitolojide Ay Tanrıçası olarak tanınır.

Geleneksel ilahi soyağacına göre Helios, yani güneş tanrısı, Selene’nin erkek kardeşiydi.

Helios gökyüzündeki yolculuğunu bitirdiğinde, Selene kendi yolculuğuna başlardı.

Ayrıca şafak tanrıçası Eos da onun kardeşiydi.

Selene’nin Roma mitolojisindeki muadili Luna’dır.

Sanat eserlerinde, Selene bir çift at tarafından çekilen gümüş bir savaş arabasını süren, solgun yüzlü güzel bir kadın olarak tasvir edilmiştir. Sıklıkla, başında bir yarım ay ve elinde bir meşale ile bir atı veya boğayı sürerken resmedilmiştir.

Selene dünyadan kendisine yardımcı olacak kızlar seçer. Bu kızlar, insanları dünyadaki kötülüklerden korumaya ve uzak tutmaya çalışırlar.

Efsaneye göre Selene’nin çok önemli bir görevi daha var. Selene, Pandora’nın kutusundan çıkan son değerli kavramı insanlığın iyiliği için korumakla görevlidir. Bu da “UMUT”du.

Bundan dolayıdır ki Dolunaya bakan insanın kalbi umutla dolar. Selenede umutsuzluk yoktur.

Biz de Halikarnaslı Kürekçiler olarak her Dolunayda denize açılarak kalbimizi umutla dolduruyoruz.

Lacivert renkli teknemize Selene’nin adını vererek “umutlarımızı” gerçekleştirmek için tarihi bir adım attığımızı umut ediyoruz.

KULÜBÜMÜZE VE TÜRK KÜREĞİNE HAYIRLI OLSUN, KÜREK ÇEKEN İNSANLARI UMUTLA DOLDURSUN MUTLU ETSİN.

TANRIÇA HEKATE

Hekate, Titanlar arasındaki Güneş Soylularından Asteria’dan doğma Persis’in kızıdır.

Kişiliği çok gizemlidir.

Tanrıların tanrısı Zeus onu herkesten üstün tuttu ve ona karalarda, denizlerde, göklerde yetki payı verdi. Onu gençliğin baş tacı yaptı. İnsanlara günlük yaşamın mutluluklarını ve zenginliklerini vermekle görevlendirdi.

Hekate’nin Oliympos’un ölümsüz tanrıları arasında yeri büyüktür. Onlarla ilişkiler kurar iyi geçinir saygı ve sevgi görür. Halk toplantılarında yargıçlara akıl verir. Savaşlarda zaferi, birlik ve düzeni sağlar. Yer altı ülkesinde de etkilidir, ruhlara, hayaletlere hükmeder.

Hekate, büyücülerin anasıdır, onların tanrıçasıdır.

Efesli Artemis’in niteliklerini yansıtan Anadolu’ya özgü bir tanrıçadır. Adı hiçbir efsaneye karışmamıştır.

Hekate, kimi bölgelerde yol ağızlarında her yeri her şeyi görebilmesi için üç bedenli üç başlı bir heykel olarak canlandırılmıştır.

Kimi sanatçılar da onu aynı bedende üç başlı, altı elli olarak, ellerinde meşale, kılıç, hançer, kement, anahtar ve yılan tutarak görüntülemişlerdir.

Aynı anda üç yöne birden baktığı için insanoğlunun göremediği tehlikeleri görür ve onları insanlardan uzak tutar.

Hekate, Anadolu’daki ana tanrıça Kybele ile kıyaslanabilecek evrensel bir nitelik taşımaktadır.

Muğla’nın Yatağan ilçesinin kuzey batısındaki Turgut beldesindeki Lagina öreninde Hekate’nin çok ünlü bir tapınağı bulunmaktadır. Bu görkemli tapınağın kalıntılarından bazı kabartmalar İstanbul Arkeoloji Müzesinde korunmaktadır.

Bizler de iyi veya kötü hiçbir efsaneye karışmamış bu gizemli Tanrıça Hekate’nin adını kırmızı yarış teknemize vererek her üç yönden gelebilecek tehlikelere karşı bizi korumasını, büyülü güçleri ile başarılar kazandırmasını diliyoruz…

KULÜBÜMÜZE VE TÜRK KÜREĞİNE HAYIRLI OLSUN, KÜREK ÇEKEN İNSANLARI TEHLİKELERDEN KORUSUN, ONLARI MUTLU ETSİN.

Yorum Bırakın