HALİKARNASLI KÜREKÇİLER FRANSADA

Yorum Bırakın

Bodrum’dan binlerce kilometre uzakta Fransa’nın Lyon şehrinde günümüzden 144 yıl önce kurulmuş bir kürek kulübünün geçmişinde Olimpiyatlarda, Dünya Şampiyonalarında çok başarılı olmuş, madalyalar kazanmış sporcular var.

En tanınmışı günümüzde Uluslararası Kürek Federasyonu Başkanı olan Jean Christoph Rolland. 2000 Sydney Olimpiyatı İki Tek Dümencisiz Altın Madalya sahibi.

AUNL (Aviron Union Nautique Lyon) kulübü yıllardır 1 Mayıs günü “Traversee de Lyon” adıyla bir kürek şenliği düzenler.


Çevre ülkelerden gelen misafir ekiplerle birlikte yaklaşık 100 civarında teknedeki 400 kürekçi 28 kilometrelik parkuru 3-4 saatte tamamlıyor.


Lyon şehrinde birleşen Saone ve Rhone nehirlerinde gerçekleşen bu kürek şenliği sonunda hep birlikte kulüpte toplanarak servis edilen geleneksel Lyonnaise yemeği yeniyor.
Peki biz bütün bunları nereden biliyoruz?


Çünkü Bodrum Halikarnas Kürek Kulübü kürekçilerinden Nihal TANRIVERDİ, Meral UYAR, Fatma KAYA, Şerife ÇOKER, Aydan VATANSEVER ve Aytül VATANSEVER bu seneki şenliğe katıldılar.

Kürekçilerimiz kulübe ilk kez yabancı sularda kürek çekmenin heyecanı ile gittiler. Ancak kulüpte çok samimi ve sıcak bir karşılama görünce bu sefer endişeler başka tarafa kaydı. 144 yıllık tarihe sahip bu kürekçilere uyum sağlayabilecek miydik?


İlk antrenmanda endişelerin yersiz olduğu anlaşıldı. Zaten bu seyahati ta geçen seneden beri planlayan ve herkesi motive eden Aytül bize anlatmıştı.


Kürekçilerimiz Fransızlarla birlikte üç gün antrenman yaptılar.
1 Mayıs günü patlayan fırtına yüzünden planlanan tam parkur yapılamadı ama diğer ülkelerden gelenlerle birlikte 15 km kürek çektiler.

Çok çabuk geçen kürekle dolu günlerden sonra ayrılık zamanı geldiğinde bu sefer meraklananlar Fransızlardı.


Kürekçilerimizin Bodrumda çekilen fotoğraflarını görünce masmavi bir açık denizde kürek çekmenin çok güzel olduğunu düşünerek Bitez’e nasıl geleceklerini düşünmeye başladılar.
Fransaya cesaretle giderek kulübümüzü ve ülkemizi hakkıyla temsil eden öncü kürekçilerimize hem teşekkür ediyor, hem de kutluyoruz.
Daha güzel günlerde KÜREKTE BULUŞALIM.

Yorum Bırakın